Telemetria w Windows 11

Telemetria w Windows 11 to całkiem nowy temat. Szczególnie, że system ten miał premierę 5 października 2021 roku. Pojawiła się okazja, że mogę zaktualizować system na jednym z komputerów do Windowsa 11. Od razu przypomniałem sobie temat telemetrii i tego jakie korzyści się z tym wiążą. Zacząłem szukać jak to zrobiłem w Windows 10, czyli jak wyłączyć telemetrię?

Bez backupu ani rusz

Przede wszystkim tego typu operacje zalecam rozpocząć od zrobienia pełnej kopi swoich danych. To temat na oddzielny post.

Gdy już miałem zrobiony backup zacząłem po kolei realizować konkretne kroki. Na początek zatrzymałem Connected User Experiences and Telemetry (Środowiska i telemetria połączonego użytkownika). Ustawiłem również typ uruchomienia na ręczny.

telemetria w Windows 11
telemetria w Windows 11

Następnie wykonywałem kroki z różnych instrukcji, ale generalnie najciekawsza lista jest dostępna pod linkiem (wersja angielska): https://nerdschalk.com/what-windows-11-services-to-disable-safely-and-how/

Windows 10 Ameliorated

Przy okazji prac natrafiłem na ciekawą wersję Windowsa 10. Wersja ta nazywa się Windows 10 Ameliorated i ma usunięte wszystkie elementy służące do wysyłania danych do Microsoftu. Cytując za twórcami projektu:

„Windows 10 AME ma na celu dostarczenie stabilnej, nieinwazyjnej, ale w pełni funkcjonalnej wersji systemu Windows 10 każdemu, kto potrzebuje systemu operacyjnego Windows natywnie. Systemy spyware, które są domyślnie włączone w systemie Windows 10, nie zostały wyłączone za pomocą zasad grup, wpisów rejestru lub różnych innych obejść – zostały całkowicie usunięte z systemu. Obejmuje to Windows Update i wszelkie powiązane usługi mające na celu ponowne załatanie systemu za pomocą tego, co jest zasadniczo uniwersalnym backdoorem. Podstawowe aplikacje, takie jak dołączona przeglądarka internetowa Edge, Windows Media Player, Cortana, a także wszelkie aplikacje appx, również zostały pomyślnie wyeliminowane. Całkowity rozmiar usuniętych plików to około 2 GB. „

Strona projektu: https://ameliorated.info/

Trone Script – czy działa na Windows 11

Jest jeszcze jedna opcja, która usuwa telemetrie w Windows, ale jest to opcja dla systemu Windows 10. Tą opcją jest Trone Script, który wykonuje różne operacje za pomocą jednego skryptu. W sieci można znaleźć kilka instrukcji jak użyć Trone Script. Dla przykładu podam link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=Rf1Y5o9FogA

Niestety jednak nie znalazłem informacji czy Trone Script działa poprawnie dla systemu Windows 11.

Windows 11 – wrażenia

Podsumowując, Windows 11 ma jeszcze sporo błędów wieku dziecięcego. Czasem znikają ikony dodane do paska, czasem coś trzeba wybrać lub kliknąć jeszcze raz, ale ogólne wrażenia mam pozytywne i wygląd jest całkiem w porządku. Kilka dni zajmuje przyzwyczajenie się tego, że Start jest w innym miejscu.

Start
Wyszukaj
Windows 11
Wirtualny Pulpit

Jeśli jesteś zainteresowany podobnymi tematami napisz o tym. Tym wpisem zbieram kilka istotnych informacji i zapraszam do innych artykułów na blogu i na facebooka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *