Masowe wysyłanie maili – automatyzacja

Każdy kto prowadzi firmę, prędzej czy później, stanie przed potrzebą, żeby przeprowadzić masowe wysyłanie maili do kilku odbiorców. Niektórzy od razu zawołają, że to spam. Nie w przypadku gdy odbiorcy wyrazili na to zgodę. Również w życiu codziennym zdarzają się sytuacje, że potrzebujemy wysłać ten sam mail do kilku osób na raz np. przypomnieć o urodzinach córki, zaprosić na X rocznicę matury itp.

Z pomocą przychodzą gotowe serwisy lub programy do masowej wysyłki maili. Niestety, mają one swoje wady i zalety. Chciałbym poruszyć tutaj kwestię kilku rozwiązań i dotrzeć do miejsca, w którym stwierdziłem, że sam napiszę program do wysyłania maili.

Obecne rozwiązania

Co pozwoli mi wysyłać maile do kilku osób hurtowo:

 1. Programy typu outlook, thunderbird lub przeglądarka np. chrome. Za pomocą zestawu dostępnych aplikacji da się osiągnąć coś co przypomina automatyczny marketing. W ten sposób można użyć:
  1). outlooka (korespondencja seryjna) i worda;
  2). thunderbirda, dodatek mail merge i open/libre office (plik CVS);
  3). chrome, dodatek streak, dodatek boomerang i open/libre office (plik CVS);
  4). chrome, dodatek gmass i open/libre office (plik CVS);
  Wszystkie te rozwiązania są w porządku, o ile nie potrzebujemy wysyłać więcej niż 100 maili dziennie. Dodatkowo są dosyć złożone jak dla laika. Zacząłem się zastanawiać czy nie da się tego jakoś uprościć? Rozwiązania te mają akceptowalny poziom ryzyka jeśli chodzi o moje dane do skrzynki pocztowej.
 2. Strony/Programy typu FreshMail, MailChimp, GetResponse… Jest tego więcej: Co-Sender, SendInBlue, Bigg Mass Mailer, e-Campaign, MailList Controller Free, GroupMail Free Edition, Sendblaster… Jeśli chodzi o rozwiązania na stronach to albo są to rozwiązania płatne albo mają są na tyle skomplikowane, że nie nadają się dla laika. Programy z kolei nie budzą mojego zaufania i najczęściej mają ograniczenie do 100 maili dziennie. Najczęściej przechowują dane do logowania zapisane w programie, co stanowi dla mnie niepotrzebny element ryzyka. Na tym etapie zaczął się rodzić pomysł napisania własnego programu.
 3. Własny serwer e-mail. To rozwiązanie daje najwięcej możliwości, kosztem czasu poświęconego na jego przygotowanie. O taki serwer trzeba dbać i bardzo łatwo może stać się serwisem do rozsyłania spamu. Wykluczyłem to rozwiązanie ze względu na czas jaki musiałbym poświęcić na jego realizację.

Program – masowe wysyłanie maili

Pomysł wykiełkował i powstał prosty program do masowego wysyłania maili. Listy kontaktów przechowywane są w plikach. Otwieramy program, podajemy taką listę kontaktów, tworzymy maila (temat, treść) i najważniejsza cześć podajemy dane do logowania do skrzynki, z której chcemy wysłać maile. Przy takim rozwiązaniu nadal mamy limit 100 maili, ale zyskujemy na bezpieczeństwie. Login i hasło nie są nigdzie przechowywane na stałe. To było jedno z moich założeń.

Program prezentuje się tak:

masowe wysyłanie maili

Jeśli jesteś zainteresowany podobnymi tematami napisz o tym. Tymczasem, tym wpisem zbieram kilka istotnych informacji i zapraszam do innych artykułów na blogu i na facebooka.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Odtwórz” ]

2 komentarze

 1. Zdecydowanie odradzałbym wersję numer 1.
  Wielu dostawców ma swoje limity i sami z siebie mogą nas odesłać do spamu (nie mówię tu o odbiorcy)…

  Jeśli chodzi o masowy mailing, to zdecydowanie opcja numer 2 jest lepsza. A jeśli mamy mało odbiorców, to tym bardziej, bo większość oferuje darmowo swoje usługi (do jakiegoś odbiorców/maili wysyłanych miesięcznie).
  Osobiście polecałbym MailerLite (jeśli zna się angielski).

  Ewentualnie polecałbym sprawdzić na https://jakimailing.pl co się najbardziej opłaca

 2. W zestawieniu nr 2 zabrakło polskiego programu Anomail.pl. zawiera kilka ciekawych funkcji do cold mailingów. Im dłużej z niego skorzystam, tym więcej odkrywam funkcji, które okazują się nieźle przemyślane. Wcześniej korzystałem z GetResponse ale obecnie nie chcę mojej bazy wczytywać do tego typu systemów. W przypadku Anomail cała baza trzymana jest u mnie na dysku i to mi odpowiada

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *