Automatyzacja finansów – 3 kroki

Co to jest automatyzacja finansów?

Znam niewiele osób, które lubią opłacać rachunki takie jak czynsz, prąd, gaz czy internet. Jest to żmudna czynność, która uszczupla nasz stan konta. Dodatkowo jeśli próbujemy skorzystać z ofert banków to musimy wykonywać pewne czynności na kontach. Mój wpis będzie o tym czy dałoby się zautomatyzować lub uprościć te operacje bankowe, do których zasiadamy raz w miesiącu i jak to niektórzy określają „rzeźbimy”? Co to jest automatyzacja finansów?

Automatyzacja finansów

Cel mojej automatyzacji finansów to przede wszystkich skrócenie do minimum czasu potrzebnego na wykonywanie comiesięcznych opłat, ale także:

 • regulowanie opłat w wyznaczonych terminach,
 • odkładanie oszczędności,
 • od czasu do czasu skorzystanie z promocji banków.

Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem na początku to podzieliłem moje płatności na 3 grupy:

 • stała opłata, stała kwota w najbliższych miesiącach np. opłata za internet lub za telefon,
 • stała opłata, zmienna kwota w najbliższych miesiącach np. czynsz za mieszkanie; opłata za prąd, gaz, przedszkole; podatek od nieruchomości,
 • zmienne/pozostałe opłaty – opłaty po otrzymaniu faktury/rachunku np. wywóz śmieci w domku letniskowym, większe opłaty na potrzeby domowe.

Krok 1: Zlecenie stałe

Pierwsza grupa opłat to, te które wykonuję raz w miesiącu i nie zmieniają swojej kwoty z miesiąca na miesiąc. Do niej zaliczają się opłaty za internet lub za telefon. Te opłaty można zautomatyzować całkowicie używając stałego zlecenia. Ustawienie stałego zlecenia jest dosyć proste i elastastyczne w większości banków. W jednym z banków wygląda to tak jak na załączonych widokach.

automatyzacja finansów
Definiowanie nowego stałego zlecenia
automatyzacja finansów
Modyfikacja lub usunięcie stałego zlecenia

Finalnie stałe zlecenie wygląda tak:

automatyzacja finansów
Stałe zlecenie

Krok 2: Szablon przelewu

Druga grupa opłat to wszelkiego rodzaju rachunki, które zmieniają swoją kwotę co miesiąc: opłaty za prąd, gaz, przedszkole (z wliczonymi posiłkami), czynsz. Rozwiązania są dwa. Pierwsze to zlecamy polecenie zapłaty. W niektórych bankach jest to opcja płatna lub należy udać się do banku w celu uruchomienia takiego polecenia. Ja wybrałem rozwiązanie drugie tj. szablon przelewu. Mam zdefiniowany szablon przelewu z wypełnionymi wszystkimi polami. Uzupełniam tylko kwotę, sprawdzam czy nie zmienił się numer rachunku i wysyłam. Przy 5-6 opłatach zajmuje mi to 5-10 minut. Dodatkowo mam taką zasadę, że tego typu rachunki trzymam w jednym miejscu, więc nie muszę ich potem szukać. W niektórych bankach warto zwrócić uwagę na to czy szablon jest zaufany. W przypadku szablonu zaufanego nie musimy dodatkowo uwierzytelniać tego przelewu.

Krok 3: Polecenie zapłaty

Większość banków oferuje polecenie zapłaty do najpopularniejszych opłat typu prąd, gaz, czynsz. Można z tego skorzystać. Mnie opis tego jak zrealizować polecenie zapłaty nie zachęcił. Ponadto nie byłbym w stanie zrealizować w ten sposób opłaty za przedszkole.

Źródło poniższych informacji można znaleźć tutaj.

W jaki sposób mogę ustanowić polecenie zapłaty?

 Zdefiniowanie polecenia zapłaty jest możliwe do wykonania na kilka sposobów:
  - Dostarcz samodzielnie do usługodawcy formularz zgód na funkcjonowanie polecenia zapłaty.
  - Złóż w oddziale banku obydwa formularze zgód. W takiej sytuacji wysyłamy jeden z egzemplarzy w Twoim imieniu listem poleconym do dostawcy usługi. Aby polecenie zapłaty zaczęło prawidłowo funkcjonować, konieczne jest jego aktywowanie zarówno w banku - jako płatnika (Alior Bank) jak i w banku dostawcy usługi/usługodawcy.
  - Udaj się do placówki partnerskiej wówczas dyspozycja przekazywana jest do oddziału banku.

Pozostałe opłaty – automatyzacja finansów

Pozostałe opłaty to bardzo nieregularne większe wydatki. Zazwyczaj zbieram takie opłaty/faktury i płacę po kilka na raz, uwzględniając termin płatności najwcześniejszej faktury.

Ja mam takie pomysły na moją automatyzację finansów. Jeśli masz inne pomysł to podziel się nimi w komentarzach lub napisz do mnie. Tymczasem, tym wpisem zbieram kilka istotnych informacji i zapraszam do innych artykułów na blogu.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Odtwórz” ]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *