10 kroków – pełna automatyzacja strony

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Odtwórz” ]

Od czego rozpocząć automatyzację? Chwilę mi zajęło zanim wybrałem pierwszy temat. Zaczynam prowadzić stronę, więc może zacznę właśnie od tej strony. Tak powstało pytanie: jak zautomatyzować bloga?

Po pierwsze, strona jest postawiona na platformie wordpress, której największą zaletą są dodatki – pluginy. Oczywiście, poruszanie się wśród wielu dodatków wymaga pewnej wiedzy. Po drugie, wordpress przechowuje swoje dane w bazie, więc tą bazą również się zajmiemy. Jak można usprawnić całego bloga, żeby był bezobsługowy? Poniżej przedstawiam 10 kroków do pełnej automatyzacji wordpressa.

1. Aktualizacje – plugin WP Automatic Updates

Na początek aktualizacje szablonów, wtyczek, wordpressa i dodatków. Każdy z tych elementów aktualizuje się kilka razy w roku, a mając ponad 20 pluginów robi się z tego spora liczba. Oczywiście za każdym razem trzeba się zalogować do panelu wordpressa, kilka kliknięć i po sprawie. Moje pytanie, po co aktualizować wszystko ręcznie za każdym razem? Ja instaluję najczęściej dodatek WP Automatic Updates i zapominam o temacie aktualizacji. Dodatków jest kilka, można wybrać inny. Co jeśli pojawi się aktualizacja, która rozsypie stronę? O tym w kolejnym punkcie.

2. Kopia bezpieczeństwa – plugin WordPress Database Backup

Na sytuacje awaryjne robię automatycznie kopie bezpieczeństwa co kilka dni. Takim „must have” jest dla mnie kopia bazy danych. Używam różnych dodatków, ale najczęściej przewija się WordPress Database Backup. Kolejnym krokiem jest kopia strony – najcześciej w konfiguracji: raz na miesiąc kopiowana na serwer hostujący. Jeśli serwis ma dużo obrazków, filmów lub muzyki to szukam dodatkowych rozwiązań.

3. Security / Spam – plugin Akismet antyspam

W miarę jak serwis rozwija się, pojawiają się komentarze pod postami, zaczyna pojawiać się spam. W wordpressie na dzień dobry mamy wtyczkę Akismet. Czasami dorzucam wtyczkę Antispam Bee. Tyle w tym temacie.

4. Wydajność (obrazki, js, css…) – Autoptimize, W3 Total Cache, WP Fastest Cache

W serwisie pojawiają się obrazki, przybywa kodu js, css. W takiej sytuacji strona wysyła coraz więcej danych do użytkownika. Rozwiązaniem na to jest optymalizacja, którą przydałoby się robić co jakiś. Ja instaluję kilka wtyczek i w zależności od potrzeb zmieniam ich konfigurację: Autoptimize, W3 Total Cache, WP Fastest Cache…

5. Pozycjonowanie / SEO – Yoast SEO

Na pozycjonowanie poświęcam więcej czasu, ale większość zabiegów nie jest automatyczna. Do tych automatycznych zaliczyłbym tylko instalację Yoast SEO i podążanie za jego wskazówkami.

6. Harmonogramowanie postów – publikacja wpisu o podanej godzinie

Kolejnym elementem, który daje poczucie, że post pojawia się automatycznie na stronie jest publikacja o podanej godzinie. Piszę posta wcześniej i ustawiam datę publikacji.

7. Social media: fb, twitter, instagram etc. – plugin Social Media Auto Publish, Jetpack, Buffer

Wtyczka Social Media Auto Publish również daje możliwość ustawienia daty publikacji. Dodatkowo pozwala automatycznie wysłać wpis do odpowiedniego medium np. facebook, twitter lub LinkedIn.

8. E-mail – plugin Email Subscribers & Newsletters

Jeśli wysyłamy automatycznie informacje w różne miejsca to dlaczego nie wysyłać od razu maili do subskrybentów. W takiej automatyzacji pomaga plugin Email Subscribers & Newsletters.

9. Monitorowanie strony – plugin Google Analytics for WordPress by MonsterInsights

Pod koniec zostawiłem automatyczne zbieranie informacji o stronie. Takim must have dla mnie jest podłączenie strony pod Google Analytics. Polecam również podłączyć stronę pod Google Search Console.

10. Automaty usprawniające pracę: IFTTT, plugin WP Htaccess Editor

Na koniec zostawiłem kategorię inne narzędzia. Czasem zdarza się, że trzeba coś zmienić w pliku htaccess. Oczywiście, można wejść na serwer poszukać tego pliku i zmienić, ale jest też narzędzie Htaccess Editor, które pozwala szybko edytować ten plik z poziomu kokpitu wordpressa.
Najpotężniejszym narzędziem jakie spotkałem jest IFTTT. Pozwala on automatycznie reagować na zdarzenia np. jeśli zmienimy zdjęcie na facebooku to automatycznie zmień na to samo zdjęcie na twitterze; jeśli wgram zdjęcie na instagrama to automatycznie umieść je na dropboxie.

Podsumowując, większość rozwiązań można uzyskać instalując i konfigurując odpowiedni plugin.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *